RESULTS: Dirt Tracks May 24th Through 26th

Posted · Add Comment

A busy weekend of dirt racing now lays behind us.  UNOH All Star Sprints battled for two days at Fremont, while the World of Outlaw Late Models faced off at Wayne County.  Two full days of racing also took place at Sharon Speedway, as drivers competed in the Bill Emig Memorial.  For full results, keep reading after the break.

250 Speedway – Friday 5/24/13

  • Modified Feature – 1. D.J. Cline / 2. Jim Smith / 3. Rob Melzer / 4. Devin Verardi / 5. Rex Slaughter
  • Super Stock Feature – 1. Dustin Warner / 2. Steve Wolford / 3. Tim Dockery
  • Pure Stock Feature – 1. Rob Scott / 2. Jamie Warner / 3. Tyler Daft / 4. Matt Peckins / 5.D.J. Hores
  • Compact Feature – 1. Jeffery Orr / 2. James Dermer / 3. Robert Frohnapfel / 4. Billy Tennant
  • Mini Wedge Feature – 1. Brady Reed / 2. Lucas Thomas / 3. Robbie Ledger / 4. Philip Bubeck / 5. Cody Kilpatrick
  • Modlites Feature – 1. Jay Dye / 2. Ryan Baker / 3. Joe Burkhead / 4. Taylor Wagner / 5. John McNutt
  • For more information, please visit 250 Speedway’s website.

Attica Raceway Park

Deerfield Raceway – Saturday 5/25/13

  • Jr. Sprints – 1. Danielle Tuttle / 2. Jacob Eakin / 3. Ty Miller / 4. Jake Toto / 5. Ryan Boano
  • Jr. Sportsman Feature – 1. Brian Toto / 2. Carson Miller / 3. Austin Teeters
  • Micro Sprints Feature – 1. Tim Eakin / 2. Todd Reusser / 3. Greg Lazzara / 4. Chris Kennedy / 5. Ryan Fredericks
  • 600 Micro Sprints – 1. Clay Riney / 2. Scott Scholl / 3. Clayton Mullett
  • Mod Lites Feature – 1. Shayne Meadows / 2. Doug Stanley / 3. Kenny Meadows / 4. David Innes / 5. Ken Platt
  • Chargers Feature – 1. Angie Grzelak / 2. Tiffany Williams / 3. Larry Rhoads / 4. Art Williams / 5. Steve Mix
  • Classics Feature – 1. Paul Miller Jr. / 2. Bob Boano / 3. Terry Ohl / 4. Bill Van Fossen / 5. Larry Went
  • E-Mods Feature – 1. Tim Schmitt / 2. Blaine Heater / 3. Josh Mueller / 4. Dan Rummes / 5. Nicole Hrdlicka
  • Compacts Feature – 1. Nick Groves / 2. Jeremy Ross / 3. Dan Marshall / 4. Dale Stoner / 5. Timothy Cecil
  • For more information, please visit Deerfield Raceway’s website.

Fremont Speedway – Saturday 5/25/13

  • UNOH All Star Circuit of Champions Sprints A-Main -1. Bryan Sebetto / 2. Dale Blaney / 3. Danny Holtgraver / 4. Craig Mintz / 5. Caleb Griffith
  • Federal Credit Union 305 Sprints A-Main – 1. Jordan Ryan / 2. Dustin Dinan / 3. Nate Dussel / 4. John Ivy / 5. Jimmy Colvin
  • AAA Auto Club Dirt Trucks A-Main – 1. John Ivy / 2. Art Ball / 3. Shawn Valenti / 4. Steve Sabo / 5. Matt Foos
  • For full results, please visit Fremont Speedway’s website.

Fremont Speedway – Sunday 5/26/13

  • UNOH All Star Circuit of Champions Sprints A-Main -1. Dale Blaney / 2. Craig Mintz / 3. Shane Stewart / 4. Tim Shaffer / 5. Caleb Griffith
  • Federal Credit Union 305 Sprints A-Main – 1. Paul Weaver / 2. John Ivy / 3. Nate Dussel / 4. Jason Keckler / 5. Roger Shammo
  • AAA Auto Club Dirt Trucks A-Main – 1. Matt Foos / 2. Dustin Keegan / 3. John Ivy / 4. Steve Sabo / 5. Brad Mitten
  • For full results, please visit Fremont Speedway’s website.

Hilltop Speedway – Saturday 5/25/13

  • Holmes Tire Late Model Feature – 1. George Lee / 2. Ryan Markham / 3. J.R. Gentry / 4. Charlie Duncan / 5. Dave Hornikle
  • Raceday Photos Modified Feature - 1. Norm Aronhalt / 2. John Sluka / 3. Brandon Morrow / 4. Rick Mardis / 5. Beau Bradley
  • Street Stock Feature – 1. Matt Shroyer / 2. Bob Daugherty / 3. Ryan Wisecarver / 4. John Wilson / 5. Kyle Dickinson
  • Thompson’s Garage Mini Stock Feature – 1. Jordan James / 2. Jason St. John / 3. Gary Jensel Jr. / 4. Brad Hensel / 5. James Priebe
  • Mini Wedge A Main One – 1. Blake Morris / 2. Tristen Brown / 3. Taylor Huggins / 4. Aiden Fritter / 5. Logan Duncan
  • Mini Wedge A Main Two - Livia Dawson / 2. Hannah Rose / 3. Zoe Stafford / 4. Kyla Dillon / 5. Brayden Renfrew
  • For full results, please visit Hilltop Speedway’s website.

Sharon Speedway – Saturday 5/25/13

  • Sweeney Chevrolet Buick GMC RUSH Dirt Late Model Touring Series Feature – 1. Mike Pegher Jr. / 2. Chad Ruhlman / 3. Glenn Elliott / 4. Rick Singleton / 5. Dan Angelicchio
  • Summit Racing Equipment (E) Modifieds Feature – 1. Jeff Johnson / 2. Carl McKinney / 3. Joe Gabrielson / 4. Shawn Shingledecker / 5. Wayne Tessean
  • HTMA/Precise Racing Products Econo Mod Feature – 1. Jeremy Double / 2. Jacob Eucker / 3. Ty Rhoades / 4. Alan Atkinson / 5. Ryan Fraley
  • Deforest Used Parts Mini Stocks Feature – 1. Travis Creech / 2. Scott Gilliland / 3. Bill Fuchs / 4. Tim McAninch / 5. Jim Clay Jr.
  • H.P.M. 3/4 Late Model Feature – 1. Kelvin Kohan / 2. George Kowatic / 3. Jim Thompson / 4. Carl Kohan / 5. Max Wilkerson
  • For full results, please visit Sharon Speedway’s website.

Sharon Speedway – Sunday 5/26/13

  • Sweeney Chevrolet Buick GMC RUSH Dirt Late Model Touring Series Feature – 1. Ryan Montgomery / 2. Joe Martin / 3. Glenn Elliott / 4. Rick Singleton / 5. Matt Glanden
  • Governor Insurance Agency DIRTcar Big-Block Modified Feature – 1. Rex King Jr. / 2. Jim Weller Jr. / 3. Jeremiah Shingledecker / 4. Brian Swartzlander / 5. Ricky Richner
  • Deforest Used Parts Mini Stocks Feature – 1. Scott Gilliland / 2. Bill Fuchs / 3. Travis Creech / 4.Pete Blazczak / 5. Ken Koby II
  • H.P.M. 3/4 Late Model Feature – 1. Max Wilkerson / 2. Carl Kohan / 3. Jim Thompson
  • For full results, please visit Sharon Speedway’s website.

Wayne County Speedway – Friday 5/24/13

  • World of Outlaw Late Model Buckeye 50 A-Main – 1. Dave Hess Jr. /2. Josh Richards / 3. Darrell Lanigan / 4. Rick Eckert / 5. Chub Frank
  • Thrifty Discount Muffler Super Stock Feature – 1. Bob Daugherty / 2. Brandon Gardner / 3. Ryan West / 4. Allan Baker / 5. Jeremy Lynch
  • For more information, please visit Wayne County Speedway’s website.